Prima etapă a campaniei de ecologie și mediu „EcoAtitudine=Responsabilitate, Informație, Acțiune“, ediția 2014, s-a încheiat, la Buzău, prin festivitatea – desfășurată la Sala Mare a
Consiliului Județean în prezența autorităților de mediu județene și a partenerilor implicați în campanie – în cadrul căreia școlile câștigătoare din municipiul Buzău au fost premiate.
Școala Gimnazială nr. 11 și-a adjudecat concursul „Reciclarea EcoAtitudine”. Premiul, constând într-o tablă magnetică Smart, a fost înmânat responsabilului de proiect, respectiv profesoarei Veronica Grozavu. Pe a doua poziție s-a clasat școala Gimnazială ”Ion Creangă”, câștigătoare a unui panou portabil de baschet, al treilea loc fiind adjudecat de școala ”Episcop Dionisie Româno”, premiul constând într-un ecran de proiecție de ultimă generație. Concursul „Agentul EcoAtitudine”, o provocare pentru cadrele didactice implicate în campanie, a fost câștigat de Rodica Gheorghe, profesor coordonator de la școala gimnazială ”George Emil Palade”.
EcoAtitudine a implicat, în cadrul primei etape din acest an, peste 33.000 de elevi care au contribuit direct la crearea unei lumi mai bune, numeroși parteneri, instituții publice, operatori de salubritate, 49 de școli, și s-a desfășurat în șase județe: Ilfov, Teleorman, Prahova, Argeș, Buzău, Vrancea și București. În această primă etapă a campaniei, elevii implicați au colectat peste 57.379 de kilograme de deșeuri reciclabile.
Campania „EcoAtitudine=Responsabilitate, Informație, Acțiune“ – la care OPINIA este partener media – se adresează elevilor din învățământul primar și gimnazial, și vizează colectarea selectivă de către elevi a deșeurilor din hârtie-carton, plastic, PET, aluminiu, sticlă. Campania „EcoAtitudine” presupune implicarea elevilor și profesorilor în activități de voluntariat și urmărește prevenția, care reprezintă chintesența menținerii unui climat sănătos pentru noi și generațiile viitoare. Obiectivele campaniei sunt dezvoltarea unor noi atitudini față de mediul înconjurător prin conștientizarea legăturii dintre sănătatea individuală și mediu.