Prăpăd în Rm. Sărat, Oreavu, Topliceni și Grebănu după ploaia torențială de vineri seară

Ploaia torențială căzută vineri seară în zona Rm. Sărat a lăsat în urmă prăpăd. În 40 de minute, cantitatea de apă acumulată a ajuns să măsoare 37 de litri pe metrul pătrat. De asemenea, grindina care a căzut timp de 15 minute a provocat pagube însemnate în grădinile

oamenilor.

Sâmbătă, autoritățile au făcut primul bilanț al stricăciunilor, iar pagubele sunt însemnate. Aproape 100 de gospodării, 25 de case  și zeci de beciuri au fost inundate în urma vijeliei. De asemenea, apa a intrat într-o farmacie și în subsolul unui bloc la Rm Sărat. La ordinul prefectului de Buzău, specialiști din cadrul Prefecturii, ai ISU, Direcției Agricole și ai Consiliului Județean, au făcut o primă evaluare în zonele afectate de vijelie și au continuat ­eva­cuarea apei și a mâlului din gospodăriile și din imobilele afectate.

Dacă, vineri seară, autoritățile anunțau pagube în municipiul Râmnicu Sărat și în comunele Grebănu și Valea Râmnicului, sâmbătă, pe lista zonelor afectate au apărut Topliceni și Râmnicelu. La Grebănu, patru case, opt curți și trei beciuri au fost inundate, în timp ce o persoană imobilizată a fost evacuată din locuință. La Valea Râmnicului, curtea bisericii din satul Oreavu a fost inundată, iar apa a provocat stricăciuni și în 11 case, în 15 curți, în beciurile oamenilor și în anexele gospodăriilor.

Potrivit primelor evaluări, la Râmnicu Sărat au fost inundate opt case, 22 de curți, două apartamente și șase beciuri, o farmacie, dar și subsolul unui bloc. În comuna Topliceni, două case și zeci de curți au fost inundate, iar pe o suprafață de peste 30 de hectare de teren arabil se înregistrau băltiri, culturile fiind afectate. Ploile au afectat în plus și un drum comunal pe o lungime de 3 kilometri în satul Poșta, dar și o construcție hidrotehnică. Un lucru anticipat de luna trecută, când directorului ANIF i s-a pus în vedere, în timpul unei ședințe a Colegiului Prefectural, să decolmateze canalele de irigații, s-a întâmplat în timpul vijeliei de vineri. Canalul Cacova, necurățat, a deversat o cantitate mare de apă.

La Râmnicelu, în satul ­Co­libași, pagubele sunt și mai mari. 36 de curți, patru case și mai multe beciuri au fost inundate. De vineri seară, peste 80 de pompieri cu opt autospeciale și 11 motopompe, alături de zeci de pompieri voluntari, au acționat pentru îndepărtarea efectelor vijeliei.