Liberalii buzoieni au dat oxigen USL-ului local pentru cel puțin o lună

Cum era, de altfel, de așteptat, întâlnirea, programată pentru vineri, a comisiei bipartite PNL-PDL – formată în vederea punerii la punct a realizării de noi majorități la nivelul consiliilor locale și la cel al Consiliului

Județean -, nu a avut loc. Aceasta pentru că președintele Consiliului Județean, vicepreședinte al PNL Buzău, Cristinel Bîgiu, a invocat necesitatea unei deplasări urgente în afara județului, cerând amânarea noii runde de discuții pentru o dată ce va fi stabilită ulterior. Mai mult, la întâlnirea premergătoare, care a avut loc în cursul dimineții aceleiași zile – și care era menită identificării localităților din județ în care este posibilă stabilirea unei noi majorități PNL-PDL -, ­de­legația liberală, condusă de fostul consilier județean Alina Iuga, a venit ,,cu temele nefăcute”. Aici s-a invocat lipsa timpului necesar studiului situației politice locale din unitățile administrativ-teritoriale județ, din cauza pregăti­rilor, de săptămâna trecută, în vederea întâlnirii dintre liderul interimar al PNL, Klaus Iohannis, și reprezentanții organizațiilor liberale din județele Regiunii de Dezvoltare de Sud-Est.

În acest moment, este evident pentru oricine că preșe­dintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, liderul de facto al organizației județene a Partidului Național Liberal, nu are nicio intenție, cel puțin până la Congresul de la sfârșitul acestei săptămâni, să respecte sarcinile trasate de conducerea centrală privind demersurile preliminare unificării cu Partidul Democrat Liberal, respectiv realizarea, acolo unde este posibil, de majorități la nivelul consiliilor locale, precum și la cel al Consiliului Județean. Aceasta în ciuda declarațiilor pe care le-a făcut joi, în fața președintelui interimar al Partidului Național Liberal, Klaus Iohannis, la conferința de presă pe care acesta a susținut-o la Buzău: ,,Am avut sâmbătă trecută o întâlnire, urmează mâine (vineri, n.r) încă una. S-a stabilit să facem o evaluare a situației din fiecare comunitate, inclusiv la Consi­liul Județean, vom stabili poziții politice comune și asta urmează să discutăm în cadrul noii întrevederi“ ,spunea Bîgiu.

Atitudinea președintelui Consiliului Județean față de unificarea PNL-PDL a fost, de altfel, anticipată încă după prima întâlnire bipartită de acum zece zile, de către deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda, care declara: „La Buzău nu se va face nimic sau, dacă se va face, se va face în baza unor presiuni enorme de la centru, care-i strică afacerile președintelui Consiliului Județean. Pentru că președintele Consiliului Județean nu administrează nimic, el face afaceri. Pentru el, pentru a nu se strica acest echilibru din Consiliul Jude­țean, unde el are înțelegerile cu PSD-ul, pentru asta ar face orice (…) Eu cred că Buzăul va rămâne ultimul în care se va face ceva. Eu, personal, nu vreau să mă implic, eu cunosc foarte bine marfa, și ar însemna să începem un război, iar eu țin foarte mult la acest proiect, la nivel național. Eu nu mă pretez la mizerii, dar le văd. Oricum, Cristi Bîgiu a mai fost și în 2009 cu un picior în PDL, așa că este clar că numai ­afa­cerile îl pot ține în afară. Atunci ar fi vrut să vină cu amândouă mâinile și cu amândouă picioarele și vânduse tot, și PNL, și pe toată lumea. Acum se codește, pentru că este la ­pu­tere, iar de la noi, de la PDL, el nu are ce lua, nu are ce primi”, spunea deputatul Cezar Preda.

În condițiile date, este imposibilă orice schimbare de majoritate în județul Buzău la ședințele de consilii local ori la cel județean care vor avea loc la sfârșitul acestei săptămâni. Congresul PNL, care va avea loc sâmbătă și duminică va amâna orice întâlnire bipartită până, în cel mai fericit caz, prima săptămână a lunii iulie, dacă nu cumva și atunci vor apărea alte elemente „perturbatoare”, precum concediile. Astfel că, la nivelul județului Buzău, alianța PNL-PSD va trăi cel puțin încă o lună.