Iohannis: ,,Unificarea dreptei nu se face nici cu Traian Băsescu, nici împotriva lui Traian Băsescu, se face fără Traian Băsescu“

Unificarea dreptei constă în alianța dintre Partidul Național Liberal și Partidul Democrat Liberal, nicidecum cu Partidul Mișcarea Populară,

și aceasta ,,nu se face nici cu Traian Băsescu, nici împotriva lui Traian Băsescu”, dar ,,se face fără Traian Băsescu“, a declarat, la sfârșitul săptămânii trecute, liderul interimar al PNL, Klaus Iohannis, prezent la Buzău la întâlnirea cu reprezentanții organiza­țiilor liberale din Regiunea de Dezvoltare Sud-Est.

,,Unificarea dreptei constă în unificarea PNL și PDL. Această unificare nu se referă la PMP. Fiindcă unificarea dreptei acum, în România, nu se face nici cu Traian Băsescu, nu se face nici împotriva lui Traian Băsescu. Unificarea, acum, se face fără Traian Băsescu. Trebuie să admitem cu toții că există proiecte ale partidelor politice care nu-l includ pe Traian Băsescu, care vizează viitorul, nu trecutul, iar aceste proiecte se fac acum între PNL și PDL”, a afirmat, în conferința de presă de după respectiva întâlnire, Klaus Iohannis.

Întrebat dacă, în toamnă, la alegerile prezidențiale, se va solicita, la nevoie, sprijinul PMP, Iohannis a spus: ,,Nu va fi nevoie de ajutorul Partidul Mișcarea Populară, este nevoie de votul electoratului. Voturile partidelor nu se tranferă decat parțial înspre un candidat care nu aparține acelui partid”.

Vorbind despre pregătirea Congresului Partidului Nați­onal Liberal de la sfârșitul acestei săptămâni, liderul interimar al PNL, Klaus Ioha­nnis a mai spus că el, personal, a încurajat și încurajează competiția internă, context în care a și fost organizată întrunirea de la Buzău. ,,Primele măsuri propuse în calitatea mea de președinte interimar s-au referit la competiția internă, care trebuie revigorată. Trebuie să avem curajul să venim în fața colegilor, să ne prezentăm, să existe un vot liber pentru toate funcțiile care vor fi alese în partid. Am prezentat eu, personal, conceptul meu așa cum îl văd pentru PNL și pentru România, o viziune pentru un deceniu ­li­beral. Sunt convins că noi putem să dăm președintele României și în 2014 și în 2019. Sunt convins că după unificarea dreptei putem guverna România cel puțin opt ani, opt ani în care vom schimba țara și o vom transforma dintr-o țară care abia se aude, din Estul Europei, o țară cu prea mulți oameni săraci, asistați sociali, într-o țară prosperă și puternică. Asta e viziunea mea pentru PNL și pentru România!”, a declarat Iohannis.