Nimic nou sub soare pe plan politic la nivel local, nici chiar după ultimele evenimente de pe scena politică națională. În Consiliul Județean, voturile de ieri indică aceeași unitate de monolit
a consilierilor PNL și PSD în jurul președintelui liberal al Consiliului Județean, în timp ce PDL și PP-DD continuă să facă opoziție. Aceasta deși primii, conform celor petrecute la Centru, ar trebui să fie de aceeași parte a baricadei cu liberalii, iar oamenii lui Dan Diaconescu, după parafarea înțelegerii Victor Ponta-Simona Man, ar trebui să defileze alături de social-democrat.
Astfel, dacă este să dăm crezare declarațiilor liderilor democrat-liberali și liberali, alianța PNL-PDL de la Buzău mai are de așteptat, cele două părți netrecând încă de stadiul declarațiilor de bunăvoință și al deja veșnicului ,,Ne vom întâlni”. Președintele interimar al organizației PDL Buzău, consilierul județean Raul Florescu, spune că speră ca după Congresul PNL de la sfârșitul acestei săptămâni, lucrurile să avanseze: ,,Bănuiesc că va funcționa, când ne vom întâlni și vom pune la punct tot ce avem de pus la punct. Dar ultima întâlnire pe care am avut-o programată nu am putut-o ține, probabil că acum, după Congres (al PNL, n.r.), zilele următoare, luni, marți, miercuri, joi. În primul rând, nu s-au întâlnit comisiile tehnice și nu s-a putut pune la punct mare lucru, întrucât colegii liberali au avut o acțiune mai în forță, venirea domnului Iohannis în județ la acea întâlnire regională, iar în al doilea rând, și domnul președinte (Cristinel Bîgiu, n.r.) a avut o problemă personală. Nu știu dacă această alianță PNL-PSD se va rupe până la urmă, întrebați-i pe colegii liberali; noi am arătat deschidere, o arătăm în continuare și cred că lucrurile vor intra pe un făgaș normal. Nu știu ce-i determină pe colegii liberali să aibă anumite rețineri, probabil și faptul că poimâine (sâmbătă, n.r.) au Congresul și vor stabili linia pe care vor merge, probabil că sunt și alte lucruri care-i mențin la nivel local împreună”.
Nu foarte încântat de subiectul alianței locale PNL-PDL s-a arătat, ieri, la finalul ședinței deliberativului județean, vicepreședintele organizației PNL Buzău, Cristinel Bîgiu, președintele Consiliului Județean: ,,Nu văd ce legătură are cu votul de astăzi. Legat de Partidul Democrat Liberal, am avut o discuție, oricum am văzut că a apărut în presă – fără să avem o înțelegere pe acest lucru – ce s-a discutat. Sunt două persoane, una din partea Partidului Național Liberal și una de la Partidul Democrat Liberal, care vor face analize pe toate localitățile, unde se pot face majorități”.
În ceea ce privește posibila alianță locală PSD + PP-DD, lucrurile se vor vedea bine astăzi, la ședința Consiliului Local Municipal, dat fiind că de voturile oamenilor lui Dan Diaconescu depinde soarta Bazarului, pe care municipalitatea pare decisă să-l ofere cadou.