Cezar Preda: ,,De sâmbătă, domnul Iohannis are o problemă cu Partidul Democrat Liberal“

Congresul Partidului Național Liberal de  la sfârșitul săptămăânii trecute pare să nu fi fost de bun augur pentru Klaus Iohannis,

chiar dacă a fost ales președintele partidului, câtă vreme cei peste 1.500 de delegați convocați în Capitală nu au putut răspunde la întrebarea referitoare la numele candidatului la prezidențiale și, mai mult, o declarație a sa a stârnit furia Partidului Democrat Liberal.

Iohannis a anunțat sâmbătă că PDL a acceptat ca partidul care va apărea în urma fuziunii dintre cele două formațiuni să se numească Partidul Național Liberal: ,,Eu, personal, sunt pentru fuziune. Vreau să vă spun ceva ce nu a spus nimeni: sunt în poziția să vă confirm că PDL acceptă ca noua formațiune să se numească PNL”, a spus Iohannis, la Congresul partidului.

Deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda îl critică pe liderul liberalilor, Klaus Iohannis, pentru acest anunț, spunând că nu știe cine l-a mandatat pe acesta să preia Partidul Democrat Liberal la cheie: ,,Nu știu cine i-a promis domnului Iohannis și nu știu cine l-a mandatat să preia PDL la cheie, dar de astăzi va avea o problemă cu PDL-ul”, a declarat, sâmbătă, pentru ,,Agerpres”, Cezar Preda.

Acesta susține că ,,un proiect de dreapta ar fi fost minunat, dar nu în felul în care îl vede domnul Iohannis”: ,,Domnia sa, care se pricepe la afaceri imobiliare, vede fuziunea cu PDL la fel cum se pricepe mai bine. Adică PNL cel vechi deja executat silit pentru datorii la chirii și datorii de campanie se pricopsește cu partidul la cheie care, la Buzău, are două sedii proprii și toate datoriile sunt achitate la zi”, a mai spus Cezar Preda.

Predoiu: ,,Nu vom oferi PDL pe tavă“

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a precizat, tot sâmbătă, pe Facebook, la scurt timp după ce Klaus Iohannis a anunțat că noua formațiune rezultată din fuziune se va numi PNL, că nu știe ce mandat are acesta să facă acest anunț, dar pe al lui nu îl are. ,,Domnul Johannis a anunțat că e mandatat să informeze Congresul PNL cum că noul partid format prin fuziunea cu PDL se va numi… PNL. Doresc să îl anunț pe domnul Johannis că nu știu ce mandat are, dar al meu nu”, a scris Predoiu pe contul său de Facebook. El a mai precizat că ,,acest lucru trebuia negociat la momentul potrivit în Comisia bipartită de negociere PDL-PNL”.

,,Această manieră de a purta discuțiile este incorectă. S-a stabilit că orice chestiune se va discuta și negocia instituțional în comisie. Nu e corect să aflăm de la televizor lucruri care se doresc a ne fi impuse. Regret și dezavuez această manieră care denotă lipsa de respect pentru parteneri. Cum spunea Vasile Blaga, <nu vom oferi PDL pe tavă>”, a mai spus Predoiu, în postarea de pe contul de Facebook.