Democrat-liberalii par a fi trecut reltiv ușor peste incidentul provocat, sâmbătă, de noul președinte liberal Klaus Iohannis, care a declarat, de la tribuna congresului PNL, că ar
fi obținut acceptul conducerii PDL ca noul partid rezultat în urma anunțatei fuziuni dintre cele două formațiuni politice, să poarte numele de Partidul Național Liberal. Afirmația a fost contrazisă imediat de liderii democrat-liberali, care au negat cu vehemență o asemenea posibilitate.
Cu toate acestea, delegațiile Partidului Național Liberal și Partidului Democrat Liberal s-au reunit, ieri dimineață, pentru noi discuții legate de pașii pentru continuarea procesului de fuziune între cele două formațiuni, fiind discutate ca date pentru un congres comun 12 sau 19 iulie, au declarat, pentru „Mediafax”, surse participante la reuniune. La discuțiile de luni dimineață nu au participat președintele PNL, Klaus Iohannis, președintele PDL, Vasile Blaga, prim-vicepreședintele PDL, Cătălin Predoiu, în condițiile în care, după Congresul PNL, au existat divergențe în declarații publice legate de numele noului partid rezultat din fuziune. În schimb, au luat parte la discuții, din partea PDL, Gheorghe Flutur, George Scripcaru, Gheorghe Falcă, Sulfina Barbu și Adriana Săftoiu. De asemenea, din partea PNL au participat la discuții Teodor Atanasiu, Sorin Frunzăverde, Mircea Roșca și Cristina Pocora.
Liderii PDL și PNL au convenit continuarea negocierilor la nivelul comisiilor paritare de discuții, urmând ca astăzi, după prima ședință a noului Birou Politic Național al Partidului Național Liberal, să aibă loc o nouă întâlnire, la care vor lua parte Klaus Iohannis și Vasile Blaga. Potrivit surselor citate, liderii celor două partide au convenit ca un congres comun al PNL și PDL să aibă loc în 12 iulie sau 19 iulie, moment până la care trebuie pus la punct Statutul noului partid. De altfel, o primă discuție asupra Statutului ar putea avea loc miercuri, în cadrul comisiei paritare, având ca bază de discuție proiectul pregătit de PDL.
Iohannis o dă cotită
Liderul PNL Klaus Iohannis a spus, într-o postare pe Facebook, că înțelege și respectă ,,sensibilitatea unor colegi din PDL legată de nume și identitate“ și că afirmația sa că PDL acceptă numele de PNL pentru noul partid a fost o concluzie la care a ajuns ,,în urma multor discuții formale și informale“: ,,Cel mai puternic proiect politic al anului 2014 este unificarea dreptei, fuziunea dintre PNL și PDL. înțeleg și respect sensibilitatea unor colegi din PDL legată de nume și identitate. Nu am dorit în niciun fel să lezez această sensibilitate. Afirmația că PDL acceptă numele de PNL pentru noul partid a fost concluzia mea, în urma multor discuții formale și informale. Sunt convins că noi, PNL, împreună cu PDL, vom realiza acest proiect, redefinind astfel scena politică. Nu cred că în procesul fuziunii trebuie să introducem teme conflictuale false. Fuziunea noastră trebuie să însemne marele partid al dreptei românești, o construcție doctrinară și organizatorică solidă, capabilă să câștige alegeri. Asupra acestor aspecte trebuie să ne concentrăm“, a spus Iohannis.
Blaga: „Am declarat că numele partidului poate fi PNL, PDL sau un alt nume“
Chiar dacă voci împăciuitoare din Partidul Democrat Liberal, în frunte cu președintele Vasile Blaga, susțin că acest incident nu poate fi un impediment în fața continuării procesului de fuziune cu Partidul Național Liberal, sunt voci, atât în PNL, cât și în PDL, care susțin că nu iese fum fără foc.
Vasile Blaga a declarat ieri, înaintea ședinței Biroului Permanent al PDL, că „negocierile nu au intrat în niciun impas”: „PDL este mai decis ca oricând să participe cu bună credință la realizarea acestui proiect important pentru România, un mare partid de centru-dreapta (…) Am declarat că numele partidului poate fi PNL, PDL sau un alt nume, eu declar lucrurile acestea de o lună de zile, dar este ultimul lucru important, foarte important, pe care-l vom limpezi. Până atunci sunt lucruri mai importante de făcut”.
Pe de altă parte, fostul președinte al PNL Crin Antonescu a afirmat, sâmbătă, că nu crede că noul șef al partidului, Klaus Iohannis, ar fi făcut anunțul privind denumirea partidului rezultat în urma fuziunii cu PDL fără să aibă ,,ceva în spate”. ,,Sunt convins că anunțul pe care Klaus Iohannis l-a făcut și care ne-a bucurat foarte mult pe toți, pe mine nu m-a surprins foarte mult, nu cred că domnul Klaus Iohannis ar fi făcut acest anunț fără ceva în spate. Pe de altă parte, este posibil și domnul Predoiu să nu fi fost la curent”, a spus Antonescu, potrivit Agerpres.
Cezar Preda, atac la baionetă
Toate discuțiile purtate în urma afirmației lui Klaus Iohannis lagate de numele noii formațiuni politice care va rezulta în urma fuziunii dintre Partidul Democrat Liberal și partidul Național Liberal, dar mai ales atitudinile împăciuitoare ale capilor PDL par a nu fi picat bine reprezentanților gărzii vechi democrat-liberale. Prin intermediul unei intervenții telefonice la România TV, deputatul de Buzău Cezar Preda, unul dintre cei influenți lideri ai PDL, a avut o reacție tranșantă: ,,Este un moment trist pentru PDL. Noi am trecut prin momente grele cu acest nume, cu partidul ăsta nenorocit, care și-a asumat inclusiv tăierea salariilor. Tuturor văd că le pute de acest partid. A plecat și Traian Băsescu și a spus adio, a plecat și Elena Udrea și și-a luat adio, acum și Blaga își ia adio. Nu le mai place PDL ăsta!”, a precizat Cezar Preda.