Europarlamentarul democrat-liberal Monica Macovei le-a cerut membrilor Comisiei juridice a Camerei Deputaților să facă public votul în cazul deputatului UNPR de Buzău Titi Holban, după respingerea de către aceștia a cererii ministrului
Justiției de încuviințare a arestării preventive a parlamentarului râmnicean. Potrivit Monicăi Macovei, electoratul trebuie să știe cine se opune Justiției și protejează parlamentarii anchetați penal.
,,Ieri (luni, n.r.), în Comisia Juridică a Camerei Deputaților, a fost respinsă cererea DNA de aprobare a arestării preventive a deputatului UNPR Titi Holban, fiind înregistrate zece voturi pentru, nouă împotrivă și două abțineri. Pentru aprobare ar fi fost necesare cel puțin 11 voturi. În ultimii doi ani, Parlamentul a primit zece cereri de arestare preventivă sau urmărire penală, din care a respins nouă. Vedem astfel că parlamentarii anchetați penal sunt protejați de o majoritate parlamentară care se ascunde sub un vot secret pentru a nu da socoteală electoratului”, a declarat marți Monica Macovei.
Comisia juridică a Camerei Deputaților a respins, luni, solicitarea ministrului Justiției cu privire la încuviințarea arestării preventive a deputatului UNPR de Buzău Titi Holban, dar decizia finală va fi luată de plenul Camerei Deputaților, în sesiunea extraordinară din această săptămână. Potrivit Direcției Naționale Anticorupție, în luna ianuarie a acestui an, Titi Holban a primit, în două tranșe, de la un denunțător, suma de 10.000 euro, în schimbul căreia a promis că va interveni pe lângă o altă persoană, pentru ca aceasta, la rândul ei, să intervină pe lângă un inspector cu funcție de conducere la una dintre Direcțiile Regionale Antifraudă. Intervenția viza ca societatea administrată de un apropiat al denunțătorului să nu fie sancționată în urma controlului efectuat de această instituție.
Holban: ,,Nu am avut emoții, nu am făcut nimic“
Deputatul Titi Holban a declarat, luni, după audierea la Comisia Juridică a camerei inferioare a Parlamentului, că nu este vinovat și că nu are emoții. ,,Am continuat să le spun (membrilor Comisiei juridice, n.r.) că nu sunt vinovat. Dânșii au analizat. Am prezentat tot ce am avut de spus, dânșii au analizat și acum, în continuare, merge la plen. Eu, de fel, sunt emotiv, dar nu am emoții, pentru că știu că nu am făcut nimic”, a spus Holban, citat de ,,Agerpres”, la finalul audierilor din Comisia juridică care a respins solicitarea ministrului.
Conform aceleiași surse, Ionuț Iuga, unul dintre avocații săi, a declarat că deputatul va participa la derularea cercetărilor penale. ,,Plenul va face formele procedurale și după aceea vom vedea. Nu va împiedica sub nicio formă și va participa la derularea cercetărilor penale”, a declarat Iuga la Parlament. Întrebat cum cum vede cazul, el a spus: ,,Am depășit o formă procedurală, vom vedea mai departe. E normal ca noi să avem punctul de vedere și comisia și plenul să analizeze”.