Camera Deputaților a respins, miercuri, ridicarea imunității deputatului UNPR de Buzău Titi Holban, în urma votului secret, cu bile, asupra cererii ministrului Justiției de încuviințare a arestării
sale preventive. S-au înregistrat 198 de voturi ,,împotrivă” și doar 96 de voturi ,,pentru”, ultimele aparținând, cel mai probabil, dacă este să luăm în considerare declarațiile publice premergătoare votului, deputaților Partidului Democrat Liberal și Partidului Național Liberal.
Spectacol de ipocrizie
Deputatul UNPR Titi Holban a susținut, miercuri, în plenul Camerei, în timpul dezbaterii cererii privind încuviințarea arestării sale preventive, că este nevinovat, că nu reprezintă un pericol public și că de votul deputaților depind cariera și soarta lui ca om. El le-a cerut, nu înainte de a face de cinci ori semnul Crucii, deputaților să analizeze situația ,,omenește” sau chiar ,,dumnezeiește”, arătând că oricare dintre deputați poate fi în această situație.
,,Aveți încredere că sunt nevinovat, timpul va dovedi că tot ce am spus eu este adevărat, oricare dintre dumneavoastră poate fi în această situație. De votul dumneavoastră depind cariera și soarta mea ca om. Dragi colegi, vă rog din suflet să analizați această situație omenește sau chiar dumnezeiește, așa cum ne învață domnul Hristos, când ne spune «atunci când îți judeci aproapele pune-te în locul lui și judecă cum tu ai fi în aceeași situație»“, a afirmat Holban.
Acesta le-a spus deputaților că el este un om ,,integru, cinstit”, care a muncit alături de familia sa și care nu a încălcat niciodată dispozițiile legale. ,,Prin prisma funcției pe care o dețin mi-am îndeplinit în mod corect și onest datoriile ce-mi revin și nu am atras niciodată atenția asupra unor fapte, niciodată nu am luat sau dat vreo sumă de bani pentru a interveni pe lângă un coleg sau funcționar din instituțiile publice. Cum toți mă cunoașteți, așa cum am și onoarea de a vă cunoaște. Nici eu și nici dumneavoastră nu cred că reprezentanți vreun pericol public pentru ordinea și liniștea publică”, și-a citit Holban mesajul, poticnindu-se de câteva ori.
El a mai spus că, prin funcția publică prin care o îndeplinesc, deputații ,,sunt mereu expuși la astfel de situații nedorite“: ,,Prin funcția publică pe care o îndeplinim, suntem mereu expuși la astfel de situații nedorite, orice persoană de rea credință poate vehicula numele nostru în diverse cercuri sau în fața unor apropiați care au probleme cu legea, fără ca noi să avem cunoștință și fără să facem astfel de demersuri”, a mai spus Titi Holban.
Parlamentul, mama ocrotitoare a aleșilor corupți
Comisia juridică a Camerei a respins luni cererea Direcției Naționale Anticorupție de încuviințare a arestării preventive a deputatului UNPR Titi Holban, fiind înregistrate zece voturi pentru, nouă împotrivă și două abțineri. DNA a cerut aviz de la Camera Deputaților pentru încuviințarea arestării preventive a lui Titi Holban, suspectat de trafic de influență pentru că ar fi luat 10.000 euro pentru ca o firmă să nu fie sancționată, după un control al Direcției Antifraudă.
Titi Holban este al patrulea deputat pentru care organele abilitate cer, în acest an, încuviințarea arestării preventive, după Florin Popescu, Daniel Chițoiu, Vlad Cosma, și în aceste cazuri plenul Camerei respingând solicitările DNA.