Predoiu: ,,Guvernul Ponta-Ghiță trebuie dărâmat“

Aflat într-o vizită de lucru la Washington, prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la alegerile prezidențiale, a criticat dur

modul în care parlamentarii români au votat miercuri în cazul deputatului UNPR de Buzău Titi Holban, cu privire la încuviințarea arestării preventive. Acesta este de părere că România poate atrage investiții și crea locuri de muncă numai dacă politica românească se va curăța, un prim pas în acest sens fiind reprezentat de ,,dărâmarea organizației Ponta-Ghiță”.

„Votul Parlamentului în cazul Holban confirmă din nou că majoritatea politicienilor trăiesc într-o lume paralelă. Pentru a căpăta investiții, România trebuie să dea semne clare că nu le vor fura și <taxa> politicienii cu comisioane ilegale. Dacă vrem investiții, cei care vor conduce politica românească trebuie să fie curați și credibili pe tema legii, Justiției, anticorupției și să înțeleagă lumea globală a businessului. Numai cu astfel de reprezentanți poți să aduci investiții, bani și locuri de muncă în România. Ponta este o amendă permanentă pentru români. Ponta și <Organizația Ponta-Ghiță> țin departe <banii adevărați> de România. Dacă vrem investiții și locuri de muncă, atunci trebuie să dărâmăm <Organizația Ponta-Ghiță>, care e gata să acapareze toată economia. Dar în locul ei, trebuie să venim cu o alternativă, cu o construcție credibilă și au oameni credibili, cu un trecut care poate garanta că o nouă guvernare nu va însemna o nouă <organizație de tip Ponta-Ghiță>”, a decla­rat Cătălin Predoiu .