Cătălin Predoiu: ,,Ne-am întors cumva în timp, în epoca stalinistă?“

Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu a taxat o gafă a Ministerului Fondurilor Europene, la scurt timp după o conferință de presă care a avut loc marți, prin care au fost

anunțate noi proiecte de către premierul Victor Ponta și miniștrii Rovana Plumb și Eugen Teodorovici. La scurt timp după ce premierul i-a încurajat pe doritorii de fonduri europene să consulte ,,Ghidul Solicitantului” de pe site-ul ministerului, acesta a dispărut de pe pagina MFE.

Predoiu l-a atacat pe premierul Victor Ponta și pe miniștrii săi, pornind de la această gafă: ,,Premierul Victor Ponta a demonstrat încă o dată că habar nu are să guverneze și că pentru el totul se reduce la imagine și minciuni pe bandă rulantă. Împreună cu Rovana Plumb, ministrul Muncii și Eugen Teodorovici, ministrul Fondurilor Europene, Ponta a anunțat cu surle și trâmbițe lansarea unui program de 200 de milioane de euro din fonduri europene în domeniul economiei sociale (POSDRU 6.1), care ar avea drept scop crearea de noi locuri de muncă. Totodată, cu toți jurnaliștii prezenți la fața locului, domnii Ponta, ­Teodo­rovici și doamna Plumb au făcut și un apel către cei interesați să consulte <Ghidul Solicitantului>, publicat pe site-ul Ministerului Fondurilor Euro­pene, pentru a putea accesa astfel de proiecte. Doar că ghidul a fost urcat pe site doar o oră, atât timp cât Ponta a fost prezent la eveniment. În prezent, ghidul a dispărul fără nicio explicație. Situația seamănă izbitor cu cea creată în Republica Moldova când, după plecarea lui Victor Ponta, a fost lichidat șantierul organizat pentru un gazoduct. Mă întreb, oare ne-am întors cumva în timp, în epoca stalinistă?”, a scris Predoiu pe blogul său.