Partidul Național Liberal cere demisia ministrului Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, senator social-democrat de Buzău, invocând faptul că anul 2014 ar fi unul ,,mort” pentru absorbția banilor europeni.
,,România a înregistrat o rată de absorbție a fondurilor europene de numai 2,56% în primele șase luni ale anului 2014, în termeni de cereri de rambursare a cheltuielilor transmise de autorități la Comisia Europeană. Această cifră catastrofală conduce spre o singură concluzie: anul 2014 este un an mort pentru absorbția unor fonduri vitale pentru dezvoltarea României, iar Eugen Teodorovici se poate lăuda că este ministrul care a reușit îngroparea fondurilor europene. Partidul Național Liberal cere demisia lui Eugen Teodorovici”, se afirmă în comunicatul semnat de Departamentul de Analiză Politică și Comunicare al PNL, remis citat de ,,Agerpres”.
Liberalii reamintesc faptul că, în programul de guvernare, Executivul condus de Victor Ponta asumă importanța îmbunătățirii substanțiale a ratei de absorbție a fondurilor structurale, ca fiind cea mai ieftină sursă de finanțare externă și un instrument de protejare a nivelului cheltuielilor publice. ,,Ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a uitat însă de această prioritate majoră pentru România imediat ce și-a preluat funcția (…) Un ministru atât de incompetent nu are ce să caute în Guvern, iar insistența cu care premierul Victor Ponta îl ține aproape nu face decât să amplifice suspiciunile că domnul Teodorovici, chiar dacă nu performează în favoarea României, o face în privința unor alte interese particulare”, mai adaugă comunicatul Partidului Național Liberal.