Cătălin Predoiu: ,,Legea învățământului, de la junglă la mlaștină“

„Domnul prim-ministru Victor Ponta declară că nu dorește ca învățământul românesc să fie o <junglă> unde să supraviețuiască doar cei puternici. În consecință, dă posibilitatea

și celor slabi să supraviețuiască, permițând a treia sesiune de bacalaureat”, afirmă prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la președinția României.

Într-o postare pe blogul său, acesta susține că, prin modificările pe care guvernul le-a adus Legii Educației Naționale, „jungla” despre care vorbește premierul s-a transformat într-o „mlaștină”: „Numai că, printr-o astfel de decizie, <jungla> a devenit o <mlaștină> în care învăță­mântul se afundă fără nicio speranță de salvare. |ncercarea de a <îmbunătăți> promovabilitatea, deci calitatea învățământului, prin repetarea examinării și nu prin acțiuni anterioare de reformare reală a procesului (modernizarea curriculei, calitatea profesorilor, dotarea materială etc) este o dovadă a lipsei de responsabilitate a acestui guvern față de ridicarea gradului de cultură și educație a tineretului, ca cea mai importantă sursă de dezvoltare viitoare a țării”.

Predoiu apreciază că respectivele măsuri au un evident caracter electoral: „Este evident că este o măsură cu caracter eminamente electoral. Dacă, într-adevăr, guvernul dorea să aducă o îmbunătățire reală și absolut necesară învățământului, atunci ar fi trebuit să acorde o atenție specială principiului fundamental al educației naționale, care este <egalitatea șanselor, oportunități pentru toți>. Acest principiu este grav afectat, atâta timp cât România este pe primul loc în Europa în ceea ce privește absenteismul școlar și numai circa 2% din copiii din mediul rural au șansa urmării cursurilor universitare”.

Vouchere educaționale și credite fiscale pentru educație

   Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal prezintă și propuneri de măsuri menite să îndrepte actuala stare de lucruri din sistemul educațional: „În concepția mea, o măsură ce ar putea fi imediat testată, la nivel de proiect-pilot, de către ministerul de resort, ar fi <Programul voucher educațional>, care se adresează în special acelor elevi care sunt înscriși în școli cu performanțe precare, prin oferirea posibilității de a se înscrie la cursurile unor școli ale căror standarde privind calitatea procesului educațional sunt larg recunoscute. Prin intermediul sistemul de vouchere, acești copii pot să-și asigure finanțarea cursurilor. Ca urmare a aplicării acestui program, este de așteptat ca școlile de stat neperformante să devină ­sti­mulate în a-și îmbunătăți oferta educațională, metodele de predare etc. De asemenea, este stimulată apariția unor noi furnizori de servicii educaționale axați pe oferirea unor noi forme moderne și novatoare de deservire a cererii de educație venită din partea copiilor și părinților. Programul propus are ca fundament experiența statului Florida, combinată cu elemente ale modelelor de subvenționare de tip european și asiatic (Hong Kong). De asemenea, susțin introducerea <Creditelor fiscale pentru educație>, care constă în principal în oferirea unui credit fiscal nerambursabil părinților ai căror copii frecventează școlile private. Procedeul este relativ simplu, adică din totalul impozitelor ce trebuie plătite de o familie sunt deduse cheltuielile cu școlarizarea copiilor”, afirmă Cătălin Predoiu.

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, că Guvernul are „o altă concepție” despre școala românească și că statul trebuie să-i sprijine pe copiii care au dificultăți la învățătură să continue școala: „Noi avem o altă concepție: nu credem că școala românească trebuie să fie o junglă în care doar cei puternici supraviețuiesc. Dimpotrivă, îi felicităm, ne bucurăm pentru ei, dar cât mai mulți copii care reușesc să rămână la școală, care au rezultate, uneori mai proaste, alteori mai bune, care trebuie să aibă la un moment dat posibilitatea de a lua bacalaureatul, eu cred în această idee că trebuie să fim o societate în care și cei cei mai buni să fie recompensați, dar și cei mai slabi să fie ajutați să fie mai buni. Din punctul meu de vedere, modificările la legea educației sunt bune și binevenite”, a afirmat premierul la începutul ședinței de guvern de săptămâna trecută.