Senatorul Constantin Popa, reclamat la Parchet pentru ultraj asupra unui agent de poliție rutieră

Senatorul UNPR de Buzău Constantin Popa a fost reclamat, joi, la Parchet, de un agent al Poliției Rutiere municipale, care îl acuză că l-ar fi agresat fizic, miercuri noapte,

chiar în sediul instituției de pe strada Plevnei. Plângerea polițistului, care susține că, în urma agresiunii, s-ar fi ales cu umărul luxat, a fost depusă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Buzău, instituție care, conform purtătorului de cuvânt, procuror Victoria Mehedințu, și-a declinat competența soluționării cauzei în favoarea Parchetului General de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Reclamantul mai spune că senatorul Popa, consilier al ministrului Afecerilor Interne, Gabriel Oprea, s-ar fi răzbunat, astfel, pentru că, în urmă cu trei luni, pe 25 mai, i-ar fi reținut permisul de conducere fiicei acestuia, Alexandra.

De cealaltă parte, senatorul Popa susține că este victima unei mistificări: „Acest domn polițist este, într-adevăr, cel care i-a reținut permisul fiicei mele. Numai că el mă urmărește în permanență, mă vânează ori de câte ori ies dintr-un loc public. În noaptea respectivă, am ieșit de la un restaurant și l-am observat că mă urmărea, să vadă dacă nu cumva mă urc în vreo mașină. M-am apropiat de el și i-am cerut să-mi explice de ce mă urmărește. M-a invitat la sediul Poliției, să stăm de vorbă. Acolo, i-am spus că am de gând să îl reclam că mă hărțuiește; probabil din acestă cauză s-a speriat și a făcut reclamația. Toată discuția cu el a fost în fața a patru martori, toți polițiști în exercițiul funcțiunii, în holul de la intrare, chiar în fața geamului ofițerului de serviciu”, susține senatorul UNPR de Buzău Constantin Popa.

Surse din Poliție susțin că adevărul este undeva la mijloc: discuția dintre senatorul Popa și agentul în cauză ar fi căpătăt, totuși, pe alocuri, accente de scandal, situația fiind, într-un final, aplanată de însuși comandantul Poliției Municipiului, comisarul-șef Marius Ivan, care a ajuns, în toiul nopții, la sediu, și l-a condus pe demnitar acasă, cu autoturismul proprietate persona­lă.

Până la soluționarea cazului de către Parchetul General, rămâne o singură întrebare: dacă, într-adevăr, Popa l-a agresat pe polițist chiar în sediul instituției, cine răspunde de faptul că acesta a fost lăsat să plece liber, și nu în cătușe, dus de mascați la arestul Inspectoratului General al Poliției? Spunem acest lucru întrucât, în conformitate cu prevederile Constituției României, „în caz de infracțiune flagrantă, ­de­putații sau senatorii pot fi reținuți și supuși percheziției. Ministrul Justiției îl va informa neîntârziat pe președintele Camerei asupra reținerii și a percheziției. În cazul în care Camera sesizată constată că nu există temei pentru reținere, va dispune imediat revocarea acestei măsuri”. Iar dacă lucrurile nu stau așa, cine va răspunde pentru denunțare calomnioasă?