Consilierii locali PDL, vizită de lucru în cartierul Micro XIV

Consilierii municipali ai Partidului Democrat Liberal, însoțiți de mai mulți membri ai organizației locale PDL, au vizitat, la sfârșitul săptămânii trecute,

cartierul Micro XIV, vizită care constituit, conform liderului interimar al organizației, George Vlad, o bună ocazie pentru aceștia de a identifica, la fața locului, principalele probleme și nemulțumiri ale buzoienilor din această zonă a municipiului.

,,Vizita în cartierul Micro XIV m-a făcut să reîntâlnesc locuri dragi mie, pentru că aici este locul unde m-am născut. Am regăsit un cartier pe cât de frumos cu zeci de ani în urmă, pe atât de dezolant acum. Alei neasfaltate din anii ‘70, piața care arată la fel de douăzeci de ani, mizeria dintre blocuri. Majoritatea locuitorilor acestui cartier pe care i-am întâlnit ne-au semnalat probleme a căror rezolvare ține strict de administrația locală”, spune Vlad.

Președintele interimar al organizației municipale a Partidului Democrat Liberal a enumerat și câteva dintre aspectele sesizate de cetățenii din cartierul Micro XIV: ,,Lipsa unei toalete în piață, câinii vagabonzi de lângă magazinului Hera, reabi­litarea canalizării din dreptul blocurilor de locuințe 12B1 și 12B2, mutarea platformei de gunoi de lângă blocul 7B, aflată la mai puțin de zece metri de căminul de copii și de locul de joacă, copacii crescuți la mai puțin de un metru de blocul 4B, scara B, care au început să afecteze structura de rezistență a blocului, sunt doar câteva din problemele urgente pe care locuitorii cartierului Micro XIV le-au semnalat consilierilor noștri. Să mai amintim și de faptul că, de fiecare dată când avem o ploaie mai puternică, subsolul Spitalului Județean este inundat. Am promis locuitorilor cartierului Micro XIV că vom reveni și vom fi aproape de ei pentru rezolvarea ­pro­blemelor ce țin de administrația locală”, spune liderul interimar al PDL Buzău, care promite că aceste vizite vor continua și în celelalte cartiere din Buzău.