Conservatorul buzoian Gheorghe Coman este unul dintre cei doi deputați ai Parlamentul României care, în acest moment, execută pedepse privative de libertate, în urma unor condamnări
definitive la închisoare cu executare. Coman, alături de progresistul Gigi Nețoiu sunt, în mod formal, și acum parlamentari, întrucât Camera Deputaților nu a declanșat încă procedura de vacantare a mandatelor. Conform Realitatea TV, vina ar aparține însă instanțelor care nu au notificat oficial conducerea Camerei că cei doi au fost condamnați.
Din punct de vedere al regulamentului de funcționare a Camerei Deputaților, procedura de vacantare a mandatului de parlamentar în cazul unei condamnări definitive este relativ simplă. Astfel, odată ce Biroul Permanent al Camerei primește înștiințarea de la instanțe, o trimite la Comisia juridică, ce întocmește proiectul de vacantare a mandatului, proiectul fiind adus la cunoștința plenului. Din acel moment, calitatea de deputat a celui condamnat încetează, iar locul său este declarat vacant în vederea organizării de noi alegeri în colegiul respectiv.
Procedura este simplă doar pe hârtie, deoarece lucrurile sunt mai complicate. Aceasta pentru că nici Curtea de Apel Bucureștim care a pronunțat condamnarea lui Nețoiu în dosarul Transferurilor, și nici Înalta Curte de Casație și Justiție, care l-a trimis pe Coman un an în spatele gratiilor, nu au trimis încă înștiințări despre aceste situații, iar în lipsa acestora, Camera Deputaților nu are niciun temei legal să declanșeze procedurile de vacantare. Din acest motiv, cei doi își vor păstra calitatea de deputat cel puțin până la toamnă.
Problema nu este legată doar de imaginea Parlamentului, ci și de cheltuirea banului public. Astfel, Camera plătește în continuare suma forfetară necesară funcționării cabinetelor parlamentare ale celor doi, sumă care atinge valori situate între 8.000 și 10.000 lei.
Deputatul Gheorghe Coman a fost condamnat, pe 28 aprilie, de Înalta Curte de Casație și Justiție, la un an de închisoare cu executare, într-un dosar în care este acuzat de folosirea influenței pentru a obține bani, bunuri sau alte foloase necuvenite. Un complet de cinci judecători i-a respins apelul lui Gheorghe Coman și a menținut decizia de condamnare, pronunțată de un alt complet al instanței supreme pe 30 ianuarie 2014, după ce deputatul și-a recunoscut vinovăția. De asemenea, instanța a respins și apelul DNA, procurorii solicitând trei ani de închisoare cu executare. Magistrații au mai dispus în cazul lui Gheorghe Coman confiscarea sumei de 3.140 lei și plata a 6.050 lei cheltuieli judiciare către stat. Procurorii Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Ploiești au dispus pe 16 ianuarie trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a deputatului Gheorghe Coman, fost președinte al PC Buzău. În rechizitoriu, procurorii au reținut că, în perioada noiembrie – decembrie 2013, folosindu-se de influența conferită de funcția de conducere deținută în cadrul formațiunii politice, inculpatul Coman i-a solicitat unui denunțător – în schimbul menținerii acestuia în funcția publică de director
executiv adjunct al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Buzău (care la nivel politic ,,ar reveni“ PC), diverse servicii, precum și remiterea unor foloase materiale necuvenite.