Prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu condamnă prezența pe teritoriul României a liderului formațiunii extremiste maghiare Jobbik, Gabor Vona, care a făcut,
joi, declarații la Tabăra Tineretului Maghiar din Ardeal de la Borzont. Aceasta pentru că, în luna martie a acestui an, atât președintele Traian Băsescu, cât și premierul Victor Ponta, au afirmat că există intenția ca Gabor Vona să fie declarat indezirabil pe teritoriul țării noastre.
„Gabor Vona, liderul formațiunii extremiste Jobbik, din Ungaria, se plimbă nestingherit prin România, în ciuda faptului că premierul Victor Ponta a dat asigurări că va fi declarat indezirabil. Presa a semnalat prezența lui Gabor Vona pe teritoriul României, ceea ce înseamnă că Victor Ponta a mințit din nou. În acest caz nu vorbim despre problemele de comportament și caracter ale premierului, ci despre faptul că acțiunile sale lipsite de responsabilitate pun într-o lumină proastă statul român, subminându-i autoritatea și credibilitatea. Liderul Jobbik a luat în derâdere bâlbele autorităților române, exploatând diferența dintre ceea ce reprezentanții statului român, în frunte cu premierul, au anunțat, și ceea ce au făcut de fapt”, este de părere Cătălin Predoiu.
Prim-vicepreședintele PDL mai susține că prezența în România la manifestări politice a unui lider extremist de tipul Gabor Vona reprezintă un real pericol la adresa democrației: „Liderul Jobbik și-a făcut o faimă proastă prin declarații antidemocratice, antioccidentale, antisemite și populiste, prin simpatia pe care i-o arată lui Vladimir Putin și altor lideri autoritari. În apărarea principiilor constituționale și a valorilor democratice, statul român trebuie să arate fermitate, amendând derapajele grave”, declară Cătălin Predoiu.
Gabor Vona a fost, înainte de a conduce Jobbik, liderul fostei grupări Garda Maghiară, interzisă de instanța de la Budapesta la începutul lunii iulie 2009.