George Scutaru: „Ponta critica, din opoziție, migrația politică, acum o pune în practică“

Setea de putere și teama că în noiembrie va pierde alegerile îl fac pe Victor Ponta să calce legea în picioare și să contrazică

acum ceea ce susținea cu tărie când era în opoziție, susține președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, ­de­putatul George Scutaru.

În sprijinul acestei afirmații, liderul liberalilor buzoieni citează trei declarații ale președintelui PSD din perioada în care social-democrații se aflau în opoziție și condamnau, prin vocea lui Victor Ponta, migrația politică.

„<Migrația politică ar trebui interzisă prin Constituție>, spunea Ponta la o dezbatere în 30 martie 2010. Liderul PSD spunea că <cel care părăsește partidul trebuie să fie consi­derat demis de drept>. Tirurile lui Ponta au continuat și în următorul an, când afirma că <dacă primarul sau consilierul județean își pierde mandatul dacă trece la alt partid, la fel trebuie să se întâmple și cu parlamentarul. Genul acesta de turiști politici trebuie să-i sancționăm prin lege. Dar să te alegi cu votul politic al nostru și apoi să pleci din partid din iubire pentru doamna Udrea… Iubirile pentru doamnele Udrea viitoare trebuie sancționate prin lege>, sublinia Ponta. La 8 iulie 2011 Victor Ponta declara, criticând presiunile la adresa edililor din opoziția de atunci, că se așteaptă ca unii primari să cedeze. <Un primar din România, indiferent cum îl cheamă, e cerșetor la ușa doamnei Udrea>. Astăzi Ponta vrea ca cei care conduc orașele și comunele țării să cerșească în fața ușii sale și a lui Dragnea”, scrie deputatul George Scutaru pe blogul său.

Acesta cere responsabililor social-democrați să renunțe la ideea de a emite o ordonață care să ofere aleșilor locali un termen de grație de două săptămâni în care migrația politică să fie permisă: „Îi cer public lui Victor Ponta să renunțe la emiterea unei ordonanțe prin care migrația politică a aleșilor locali să fie permisă pentru două săptămâni, așa cum a propus Liviu Dragnea. Ponta demonstrează că își clădește mandatul doar pe minciună și pe înșelătorie. Se transformă într-un șmenar politic, care schimbă regulile în mers și trișează pentru a câștiga, dar, cu toate acestea, în noiembrie va primi o lecție usturătoare de la români. Totodată, îi solicit domnului Dan Șova să renunțe la duplicitatea de care dă dovadă și să nu uite că atât el, cât și colegii lui din PSD, în frunte cu Victor Ponta au susținut introducerii legii prin care se interzice migrația politică”, mai spune liderul PNL Buzău, deputatul George Scutaru.