Picătura cu Otravă / Semnătura și sacoșica

O vorbă folclorul cvasi-recent spune că ușa medicului trebuie deschisă cu capul, căci este obligatoriu ca mâinile să fie încărcate

cu sacoșe, cu atenții în natură pentru a-ți asigura o bună, primire și îngrijire.

Iată că pesediștii din Stâlpu au adaptat repede procedeul, spre beneficiul consătenilor lor, care, acum, sunt băgați din nou în seamă, bineînțeles pentru a li se cere ceva. Un fleac, nu mare lucru, doar o simplă semnătură pe tabelele de susținere a candidaturii la prezidențiale a premierului Victor Ponta. Numai că social-democrații locali, băieți finuți, deschid porție cu capul, mâinile fiindu-le ocupate cu tabelul în cauză și, respectiv, cu sacoșica electorală.

Gurile rele se întreabă ce cadouri se vor face în campanie și în ziua votului, dacă pentru o biată semnătură oamenii sunt cadorisiți cu ceea ce primeau, până acum, în contul votului.