Eșec total, ieri, în Consiliul Județean, convocat într-o ședință extraordinară, pentru adoptarea unui singur proiect de
hotărâre care ar fi degrevat de sarcini unei porțiuni din terenul Spitalului Județean – în suprafață de circa 100 metri pătrați, aflat în curtea acestei instituții și închiriat unei societăți care comercializează echipament ortopedic – mișcare necesară, conform inițiatorului, continuării finațării europene pentru reabilitarea unității medicale. La ședință au fost prezenți doar 19 consilieri care, deși au votat în unanimitate proiectul privind „Dezmembrarea lotului cu număr cadastral 62692 din terenul proprietate publică a județului Buzău situat în municipiul Buzău, str. Stadionului nr. 7”, numărul lor nu a fost suficient de mare pentru a asigura majoritatea calificată, de două treimi, necesară adoptării unei hotărâri cu privire la patrimoniu. Drept pentru care, invocând urgența adoptării acestei hotărâri, generată de termenele fixe ale unei finațări cu fonduri europene, președintele Consiliului Județean a dispus convocarea unei noi ședințe extraordinare pentru joi dimineață.
De la ședința de marți au fost absenți toți consilierii Partidului Democrat Liberal, doi aleși ai Partidului Poporului-Dan Diaconescu (Eduard Dumitrașcu și Andreea Gîdiuță), doi reprezentanți ai Partidului Național Liberal (Mariana Tudor și Adrian Petre), precum și unul al Partidului Social Democrat (Gheorghe Bodea).
Bîgiu: „Eu sunt doar dezamăgit“
Bineînțeles că, atât pe parcursul ședinței, cât și în declarația de presă de la final, președintele Consiliului Județean i-a arătat cu degetul, în primul rând, pe consilierii Partidului Democrat Liberal, trecând ușor peste faptul că aritmetica simplă ne indică faptul că, dacă toți aleșii alianței locale „în folosul cetățenilor județului“ PNL-PSD ar fi fost prezenți la lucrări, numărul consilierilor prezenți și care ar fi votat pentru adoptarea proiectului ar fi fost de 22, fără dureri de cap legate de obținerea majorității calificate, tot de 22 consilieri.
„Situația ar trebui să o comentați dumneavoatră, eu sunt doar dezamăgit, pentru că nu era niciun proiect ce ținea de vreo hotărâre politică; era vorba despre proiectul de reabilitare termică a Spitalului Județean, o investiție pe fonduri europene de 2 milioane de euro, o hotărâre care trebuia luată cu două treimi. Ați văzut și dumneavoatră, cel puțin colegii de la PDL nu au venit niciunul la acestă ședință, i-am văzut chiar prin oraș, nu pot spune că ar fi plecați. este păcat, pentru că în momentul în care buzoienii i-au trimis în Consiliul Județean, i-au votat pentru a fi unii președinți sau vice președinți, alții consilieri județeni, trebuiau să le reprezinte interesele. Să nu vrei să te prezinți la o ședință unde este vorba
despre un proiect care servește clar comunitatea, mi se pare că ai uitat de ce ai fost trimis în Consiliul Județean. S-a discutat cu toate partidele, s-a anunțat ședința, au spus că vin, numai că astăzi, vedeți și dumneavoastră, că nu au venit. Dar nu au fost singurii absenți. Trebuia să nu fie nicio problemă legată de ședință. Sper că joi să-și aducă aminte de ce au fost votați ca să ajungă în Consiliul Județean și să vină la ședință, pentru că este o problemă clar a comunității. Dacă poate funcționa o alianță cu PDL la Buzău? Eu aș spune să-i întrebați pe ei, ai au lipsit, și sunt momente în care nu contează ce culoare politică are fiecare; atât timp cât vorbim de investiții necesare pentru comunitate, nu mai contează culoarea politică”, a spus președintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu.
Florescu: „Este suficientă aroganța pe care domnul Bîgiu a afișat-o până acum“
De cealată parte, liderul grupului de consilieri ai Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu, prim-vicepreședinte al organizației județene PDL, neagă că ar fi fost vorba de vreun boicot al ședinței de marți: „Nu este vorba de niciun boicot aici; personal, eu am fost reținut cu treburi la Râmnicu Sărat și, probabil, și colegii mei au avut diverse probleme de serviciu. Nu am discutat în partid să nu ne prezentăm la ședință. Văd, în schimb, că domnului Bîgiu nu-i funcționează alianța cu PSD, căci și fără noi, trebuia să existe o majoritate calificată. Iar faptul că domnul Bîgiu dă vina în primul rând pe noi ne arată ce gânduri are pe mai departe domnia-sa. Vizavi de motivele populiste, l-aș ruga să înceteze odată cu ele, să nu mai invoce graba și viteza, căci o asemenea hotărâre se putea adopta la o ședință ordinară. Prioritare ar trebui să fie, din punctul meu de vedere, încheierea lucrărilor la Marternitate, rezolvarea problemelor de infrastructură în zonele afectat de calamități, dar în mod aplicat, nu refacerea a trei gospodării cu patru miliarde lei vechi. Îl mai rog pe domnul Bîgiu să nu mai considere Partidul Democrat Liberal drept o remorcă a președintelui Consiliului Județean, căci este suficientă aroganța pe care a afișat-o până acum față de noi”, a spus Raul Florescu.