Președintele Partidului Național Liberal, Klaus Iohannis, candidatul Alianței Creștin Liberale la funcția de președinte al României, a declarat
că nu crede că vreunul dintre candidații la prezidențiale este ofițer acoperit, cum a acuzat Traian Băsescu, precizând că este vorba despre o „fumigenă” a șefului statului, iar în Parlament nu se va afla ceva senzațional pe această temă.
Iohannis a fost întrebat, într-o emisiune TV, dacă este de părere că unul dintre candidații la prezidențiale ar putea fi ofițer acoperit și despre cine ar fi vorba. „În realitate, nu cred că există vreun agent între candidați, eu cred că este o fumigenă marca Traian Băsescu, adusă pentru a acoperi altceva. Nu știu ce, vom afla probabil într-un timp mai scurt sau mai lung. Nu bănuiesc eu, personal, pe nimeni dintre cei care până acum au declarat că se vor înscrie în campanie și care au ceva șanse că este ofițer acoperit. Am înțeles și am găsit că este un lucru bun că Parlamentul dorește să facă o comisie de anchetă și să încerce să elucideze această problemă. În final nu mă aștept la ceva foarte concret sau senzațional”, a precizat acesta.
Grupurile parlamentare ale PNL și PDL din Camera Deputaților vor solicita conducerii acestui for legislativ constituirea unei comisii parlamentare de anchetă privind afirmațiile președintelui Traian Băsescu potrivit căruia printre candidații la Președinție ar fi un ofițer acoperit.
Președintele Băsescu a declarat, despre faptul că unii candidați la președinție nu și-ar fi completat CV-ul, că trebuie să spună dacă au fost sau nu ofițeri acoperiți și a precizat că, dacă nu se va întâmpla, o va face el, arătând că nu este corect să duci o asemenea funcție „având două butoane“. Referindu-se la „lucrurile ascunse din CV-urile candidaților la prezidențiale”, despre care a făcut referire în trecut, Traian Băsescu a spus că toate afirmațiile pe care le-a făcut pe această temă au rămas valabile. „Încă mai cred că au timp candidații, înainte de a-și depune candidaturile, să spună public, își completeze CV-ul, dacă au fost cumva sau nu ofițeri acoperiți”, a spus Traian Băsescu, într-o emisiune TV.