Ceea ce se știa de multă vreme pe căi neoficiale a devenit, începând de ieri, realitate: președintele Consiliului Județean,
Cristinel Bîgiu, nu mai este membru al Partidului Național Liberal. Conform președintelui organizației județene a PNL, deputatul George Scutaru, toți aleșii locali ai acestei formațiuni politice au avut ca termen data de 16 septembrie pentru a „se reînscrie în partid”, mai precis să-și reafirme sau nu, în scris, apartenența la această formațiune politică, gest pe care Bîgiu nu l-a făcut. Secretarul general al Partidului Național Liberal, Marian Petrache, afirmă, într-n comunicat de presă, că regretă „faptul că unul dintre colegii noștri, președintele Consiliului Județean Buzău, Cristinel Bîgiu, a avut o altă opțiune și a ales să joace în afara echipei liberale”.
„Am atras atenția încă de la început asupra faptului că Ordonanța de Urgență 55/2014 este un demers nedemocratic, care creează premisele fraudării alegerilor prezidențiale prin încurajarea migrației politice. De la emiterea acestei ordonanțe am asistat la presiuni inimaginabile asupra aleșilor noștri locali pentru ca aceștia să treacă în barca puterii. Le mulțumesc tuturor aleșilor locali liberali, președinți de Consilii Județene, primari de municipiu, consilieri locali și județeni care nu au cedat promisiunilor și șantajului PSD, alegând să rămână alături de Partidul Național Liberal”, mai spune Petrache.
Din acest moment, Cristinel Bîgiu se poate alătura, fie ca membru, fie ca independent, echipei social-democrate care va face campanie lui Victor Ponta la alegerile prezidențiale, și să meargă, la braț cu șefii PSD Buzău, sâmbătă, la chermeza de pe Arena Națională, unde îi va cânta premierului „Mulți ani trăiască!”. El intră, astfel, în categoria migratorilor politici și va face echipă excelentă cu primarul Constantin Boșcodeală, președintele organizației județene a Partidului Social Democrat, un alt traseist de frunte al politicii buzoiene, fost membru al Partidului Democrat și al Alianței pentru România. Președintele Consiliului Județean va defila alături de cel care, în campania electorală pentru alegerile locale din 10 iunie 2012 – când Bîgiu a candidat pentru funcția pe care o deține în prezent împotriva cumătrului liderului PSD, Victor Mocanu -, îl numea incompetent, lipsit de inteligență și indecent.
Cui i-a mulțumit Marian Petrache
În condițiile în care temenul-limtă de reconfirmare a aleșilor locali ai PNL, impus de conducerea Partidului Național Liberal, a fost depășit, se poate trage linie și număra pe degete pe aleși locali care-și vor continua drumul ca liberali. Conform deputatului George Scutaru, ieri, la prânz, își reoficializaseră aparteneța liberală consilierii județeni Cristinel Romanescu, vicepreședinte al Consiliului Local, Dorin Bădulescu și Emilian Drăgoi, consilierii locali municipali buzoieni Constantin Ionescu și Vasile Olariu, primarii comunelor Berca (Valeriu Marcu), Pârscov (Gheorghe Sturzu) și Topliceni (Viorel Panțuru), ultimii împreună cu toți consilierii liberali.
În cazul celuilalt partener din Alianța Creștin Liberală, organizația județeană a Partidului Democrat Liberal pierduse doar un consilier județean, Viorel Mocanu, și unul local buzoian, Florin Bucătaru. De asemenea, își reconfirmaseră apartenența la PDL primarii comunelor Balta Albă (Georgian Calotă) și Vâlcelele (Dumitru Spiță).