Cezar Preda: ,,Migratorii politici își vor pierde mandatele și li se va interzice să mai candideze“

Consilierii democrat-libe­rali Florin Bucătaru și Viorel Mocanu – primul membru al deliberativului municipal, iar al doilea ales județean

– și-au părăsit partidul și s-au înscris în Partidul Social Democrat pentru că au fost șantajați, a afirmat liderul PDL Buzău, deputatul Cezar Preda. Acesta a acuzat nu doar practicile social-democraților buzoieni, ci și lisa de caracter a celor doi migratori.

„A plecat un consilier județean și unul municipal. Am să vă pun direct, așa cum v-am spus-o de atâtea ori: au fost șantajați. Al doilea a fost amenințat de Scântei (Faustin Scântei, directorul Poștei Buzău, n.r.) că îl dă afară și pe el și pe soția lui, iar el atâta onoare a avut încât a cedat. I-am cerut să-și dea demisia, să nu mai facă politică, nu l-ar fi dat afară din România. Dar nu, i-au spus că va fi dat afară dacă nu vine cu mandatul, adică i-au cerut să plece de la noi și cu zestre. Au plecat, și el și soția lui, altfel îl dădea domnul Scântei afară. Celălalt zice că a fost chemat la Ploiești, de șeful de la RENEL, și a fost trimis la domnul Neagu (Petre Emanoil Neagu, vicepreșe­dinte PSD al Consiliului Județean, n.r.), la județ, să-i spună că dacă nu pleacă are o problemă. Eu vă spun ceea ce a fost; că vor recunoaște sau nu, eu vă spune ceea ce mi-au spus ei mie. Acesta este caracterul lor”, a spus Cezar Preda la o conferință de presă.

El a spus că se vor mai înregistra astfel de trădări, un exeplu fiind cel al primarului comunei Chiojdu, Andrei Fătu: „Că vor mai pleca, mai sunt primari, cum mi-a spus cel de la Chiojdu, că l-a dus PSD-ul la Ministerul Dezvoltării, la un domn care i-ar fi spus că nu contează că este de 18 ani primar PDL, dar un primar care nu face ceva, care nu are ce arăta oamenilor… Și Andrei Fătu, între două împușcături după urs prin pădure, că asta face toată ziua, s-a dus să-și ia și el finanțare pentru un proiect și să plece de la PDL. Bine, măi Andrei, du-te! Când fratele lui murea prin Italia într-un accident de mașină, nu s-a dus la Ministerul Dezvoltării sau la Boșcodeală să-l aducă pe acesta în țară, nu-nu, mi se pare că a venit la mine. Cred că a venit la mine, iar eu am zis că așa trebuie, să ne ajutăm unii pe ceilalți. Acestea sunt caracterele, și vor mai fi și alții”.

,,Mă prezint la Tribunal și cer mandatele pe care le-am câștigat în 2012“

Deputatul Cezar Preda a mai dezvăluit, cu aceeași ocazie și  modul în care aleșii locali care au ,,beneficiat” de preve­de­rile ordonanței migrației politice și-ar putea pierde mandatele la finalul celor 45 de zile care permit mișcările de la un partid la altul sau chiar să ajungă la finalul carierei politice: „Asta a deschis o asemenea jegoșenie de ordonanță! Vă spun două lucruri care nu s-au discutat deloc. Păi eu, după ce se termină cu ordonanța – nici nu mă interesează să o declare neconstituțională – mă prezint la Tribunal și cer mandatele pe care le-am câștigat în 2012. Conform legii, trebuie să-mi dea mandatele cu care au investit partidul. Dacă șapte am avut, șapte trebuie să-mi dea! Dacă mi-au plecat doi, PSD-ul trebuie să aleagă din cei nouă, să rămână cu șapte, dacă șapte mandate i-a dat Tribunalul! Dar ei nu pomenesc despre chestiunea aceasta, ei nu pomenesc că mandatele date sunt inamovibile, că numărul de mandate repartizate partidelor nu poate fi atacat sub nicio formă. Ce vor face, vor da mandate în plus? Și-au bătut joc de ei! Și ei mai spun că dacă ordonanța va fi declarată neconstituțională, ea nu acționează retroactiv, cine a trecut este bun trecut. De acord!  Dar imediat Agenția Națională de Integritate le sesizează incompatibilitatea celor care au trecut, pentru că legea spune că trebuie să rămână pe lista partidului pe care au fost aleși. Și în 2016 nu mai candidează niciunul! Niciunul, ei mai au viață politică un an și opt luni! Eu le spun aceaste lucruri, dar PSD le spune doar că le va da niște bani. Pentru că să faci treaba aceasta? Nu-i de ajuns că țara aceasta s-a scârbit de mizeria din Parlament? Vor să se scârbească acum și de omul de lângă el, de la țară, să-l vadă că este tot golan ca ăia? Am ajuns să transformăm țara aceasta într-un jeg!”, a mai spus Cezar Preda.