Prin faptele sale, premierul Victor Ponta demonstrează că este cel puțin la fel de periculos pentru România precum au fost comuniștii,
a afirmat deputatul democrat-liberal de Buzău Cezar Preda pe parcursul unei declarații politice pe care a prezentat-o, marți, de la tribuna Parlamentului.
„Stimați colegi, ce amintiri v-au răscolit sâmbătă imaginile transmise de pe stadionul Arena Națională!? Nu știu sigur ce ați simțit dumneavoastră, însă pe mine m-au trecut fiori reci pe spate și nu sunt un om ușor de impresionat. Nu am putut să nu-mi amintesc evenimente megalomane de dinainte de 1989, în care zeci de mii de oameni aplaudau siluiți în cinstea marelui conducător! Sunt lucruri care nu se uită! Deși se laudă că în decembrie 1989 nu avea încă 18 ani, vă garantez că prin faptele sale Victor Ponta demonstrează că este cel puțin la fel periculos pentru România precum au fost comuniștii și deși a împlinit 42 de ani, este mai bătrân în obiceiuri decât Ion Iliescu. A guvernat peste doi ani prin minciună și fals și și-a demarat campania electorală într-un mod care-i pune în umbră și pe ultimii dictatori din lume”, a spus Cezar Preda.
Acesta este de părere că guvernarea Ponta, care se apropie de sfârșit, lasă în urmă o țară mai slabă decât în anii 90: ”.„Guvernarea împotriva României și a cetățenilor ei se apropie de sfârșit, însă lasă în urmă sărăcie cruntă, sute de mii de șomeri, instituții șubrezite și o Românie mai slabă decât în anii 90. Nimeni nu le spune oamenilor ce îi așteaptă după ce toate aceste fumigene se vor risipi. Au bulversat educația, au răvășit reforma din sănătate, au dărâmat politicile fiscal-bugetare, iar acum au introdus un haos total în administrația publică locală”.
Deputatul Cezar Preda a mai afirmat, în declarația politică, faptul PSD a transformat administrația publică în „Liga lui Mitică“ : „Vă mai aduceți minte cum se băteau în piept că vor lupta contra migrației politice a aleșilor? Panicat că nu o să fie președinte, Victor Ponta a transformat administrația publică în <Liga lui Mitică>. Ponta legiferează, Dragnea negociază! PSD marchează! Nimeni și nimic nu le mai stă în cale. Unde în lume o lege este suspendată pentru 45 de zile? în România! De ce? Pentru că Victor Ponta și Liviu Dragnea se pregătesc să fraudeze alegerile. Visul de toamnă al PSD nu înseamnă decât primari care să fugă cu voturile în spate, câteva milioane de teleormăneni care să-și exprime votul la prezidențiale și stadioane pline care să ovaționeze <marele conducător>. Consecințele ordonanței care legiferează traseismul politic sunt greu de estimat. Îl întreb pe cel care a dat viza de legalitate, adică ministrul Justiției, dar și pe expertul în alba-neagra electorală, domnul Dragnea, dacă s-au gândit, atunci când au semnat OUG 55 la consilierii locali și județeni! S-au gândit la ce se va întâmpla cu mandatele consilierilor la expirarea ordonanței? Sau știu dinainte că le-au oferit un măr otrăvit pentru care doar PSD are antidotul! Stimați colegi, lăsați-mă măcar o dată să fiu de acord cu un lider PSD, care, într-un exces de sinceritate a afirmat că <PSD este în stare să dea foc la țară> doar ca să iasă Ponta Președinte. Da, stimați colegi. PSD este în stare să dea foc țării numai ca Victor Ponta să ajungă la Cotroceni, însă eu sper și cred că acest lucru nu se va întâmpla”, a mai afirmat liderul democrat-liberal buzoian.