George Scutaru: „Vizita lui Ponta în SUA, un eșec pentru propaganda PSD“

Deși aparatul propagandistic al Partidului Social Demo­crat a încercat să picteze vizita lui Victor Ponta în Statele Unite ale

Americii drept un succes, este evident, nu doar pentru cei avizați, că liderul PSD nu a putut folosi deplasarea la sesiunea Adunării Generale a Organizației Națiunilor Unite pentru a se lăuda cu succesele dorite, deoarece acestea au cam lipsit, este de părere președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru, liderul grupului PNL din camera inferioară a Parlamentului.

„Victor Ponta nu a avut întâlniri bilaterale numeroase și de calibru în marja reuniunii, iar fotografia făcută împreună cu cuplul prezidențial american se înscrie în protocolul obișnuit al unor asemenea evenimente internaționale, toți șefii de ­de­legații beneficiind de un astfel de gest de curtoazie din partea gazdelor la recepția de deschidere. Nu a fost, însă, o întâlnire bilaterală, nici cu președintele  Obama, care s-a întâlnit fie cu premierul Irakului, fie cu președintele Egiptului, nici cu șeful diplomației americane, John Kerry. Salutăm faptul că, de data aceasta, Victor Ponta nu a mai fugit de doamna Victoria Nuland, asistentul Secretarului de stat american pentru ­afa­ceri euroasiatice, așa cum s-a întâmplat la ultima vizită pe care demnitarul de la Washington a avut-o în România”, afirmă Scutaru într-un comunicat de presă.

Acesta se întreabă cum a justificat premierul Victor Ponta, în fața partenerilor americani, noile derapaje de la valorile statului de drept înregistrate în România în ultima perioadă. „Dacă ne uităm la comunicatul Guvernului, care prezintă succint temele întâlnirii, subliniindu-se că s-a discutat despre consolidarea parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite, observăm că Ponta omite să spună că discuția cu partea americană a vizat și problema respectării statului de drept. Cum a explicat în cadrul întâlnirii domnul Ponta schimbarea legislației prin ordonanțe de urgentă cu puțin timp înainte de alegeri, pentru a-și asigura un avantaj electoral, aspect criticat recent chiar de membri ai Congresului american? Cum a justificat  migrația politică și presiunile PSD asupra aleșilor locali din opoziție, atunci când vorbea despre respectarea statului de drept? Și mai ales, i-a transmis că ține legea amnistiei și grațierii la sertar, pentru a-și scoate tovarășii de partid de sub anchetele penale după alegeri?”, mai afirmă liderul liberal buzoian.

„Vizita în SUA a fost utilă pentru PSD doar dacă, profitând de această deplasare, Victor Ponta i-a dus lui Nicușor Constantinescu scrisori sau vreun borcan de zacuscă de la Radu Mazăre”, conchide deputatul George Scutaru.

Citește aici textul integral al comunicatului