Traseiștii din Consiliul Municipal nu s-au ales, marți, doar cu ,,stima” alegătorilor care i-au trimis în miniparlamentul
local votând alte liste decât pe cea a Partidului Social Democrat, ci și cu un cadou inedit din partea șefului PSD, primarul Constantin Boșcodeală. Pentru o mai bună integrare în marea familie pesedistă din Consiliul Municipal, Bogdan Hudițoiu, Vasile Oprea (ambii foști PP-DD), Florin Bucătaru (ex-PDL) și Silviu Nicoară (ales pe listele USL, ca membru PNL) au primit, ca și social-democrații cu state vechi din deliberativul local, cartonașe cu apartenența politică, pe care au trebuit să le țină la vedere, pe masă, pe tot parcursul ședinței.
Gest oarecum explicabil pentru primarul Boșcodeală, dată fiind dragostea și aplecarea pe care o manifestă constant față de tarabagiii care au sufocat, practic, centrul orașului. Șeful PSD Buzău a uitat, însă, că mai trebuia specificat ceva pe etichetele din dreptul fiecărui traseist: prețul!