Ședință mai animată ca niciodată, marți, în Consiliul Local Râmnicu Sărat, în care primarul Viorel Holban
și vicele Sorin Cârjan au apărut, în premieră, drept reprezentanți ai PSD, ca vrednici beneficiari ai ordonanței migratorilor politici. De altfel, pentru cei doi, mutarea din Partidul Național Liberal în Partidul Social Democrat, nu reprezintă altceva decât revenirea la dragostea dintâi, ambii fiind, în tinerețe, membri ai partidului condus, la acea vreme, de fostul primar Constantin Ghinioiu. Printre câteva urme de lacrimi de crocodil, Viorel Holban a mulțumit liberalilor, sub sigla cărora a câștigat cele două mandate de primar, pentru sprijinul pe care i l-au oferit în ultimii șase ani, și a promis că, împreună cu echipa de consilieri PSD – cărora li s-au adăugat și alți doi aleși locali migratori din PNL, Marian Lăstun și Alexandru Mânzală – va continua proiectele locale începute.
Șirul de declarații lacrimogene a fost, însă, întrerupt brusc de o interpelare a consilierului democrat-liberal Viorel Horjea, care cerut explicații legate de găzduirea, în municipiu, a unui eveniment monden cu puternice influențe bahice, „Caravana lui Axinte”, organizat în perioada 19-21 septembrie, pe platoul din fața Palatului Administrativ, de Primărie, Consiliul Local și un cunoscut producător autohton de bere. „Este (producătorul de bere, n.r.) mână în mână cu Boșcodeală și ce-o fi zis ăla: <Băi băieți, duceți-vă și la Râmnic, la Viorel, că și ăla e cu noi !>”. Horjea a mai spus că evenimentul cu pricina a avut un caracter pur electoral, iar tarabagii purtau „șepcuțe și tricouri roșii”. Întrucât primarul a refuzat să răspundă, Horjea i-a prezis acestuia și sfârșitul carierei politice : „Domnule primar, vă felicit pentru alegerea făcută (plecarea în PSD, n.r.). Cu această ocazie v-ați semnat și sfârșitul carierei politice. Amin!”.
Cenușă în cap
În aceeași ședință, la punctul „Diverse” al ordinei de zi, același consilier democrat-liberal Viorel Horjea i-a atras atenția primarului Holban că implementarea hotărârii Consiliului Local care prevede
restricționarea accesului rutier pe breteaua Nicolae Bălcescu – Principele Ferdinand a creat mult haos și a iritat majoritatea șoferilor râmniceni. După câteva bâlbe, primarul, în final, a recunoscut că s-a pripit cu punerea în aplicare a respectivului act normativ local. El a mai spus că cei care au conceput proiectul nu au luat în calcul potențiala supraaglomerare a străzilor adiacente zonei blocate. Viorel Holban a promis că va încerca remedierea problemei, una dintre variantele vehiculate printre consilieri fiind crearea unei singure rute de acces (Nicolae Bălcescu – Sala de Sport Municipală – Bulevardul Gării) cu o bandă pe sens și restricționarea porțiunii dinspre Parcul Municipal Central. Până la noile modificări, șoferii râmniceni vor trebui să-și țină nervii în frâu și să găsească rute alternative de tranzit. (Realizat cu sprijinul www.RamnicPress. ro)