Nu mai reprezintă nicio noutate pentru nimeni faptul că PSD generează mai mult corupție decât proiecte
pentru români. O dovedește și dosarul licențelor Microsoft, finalizat de Direcția Națională Anticorupție, în care sunt puși sub acuzare lideri de marcă ai PSD, foști miniștri în Cabinetele Năstase și Ponta, susține liderul organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru. El spune, prin intermediul unui comunicat de presă, că implicarea în acest dosar a unor lideri cu reputație în societatea românească, precum Ecaterina Andronescu, Mihai Tănănescu și Alexandru Athanasiu demonstrează că tentaculele corupției au cuprins toate eșaloanele PSD.
„Corupția este cea care-i adună la aceeași masă pe susținătorii lui Ponta și care tronează deasupra intereselor PSD, și nu valorile democratice, nu statul de drept, nu binele public sau buna guvernare, mimate neconvingător de Victor Ponta, președinte PSD, prim-ministru al României și candidat la cea mai înaltă funcție în stat, cea de Președinte al României. În numele corupției, PSD-ul lui Ponta duce o adevărată cruciadă, dar nu pentru eliminarea ei, ci pentru protejarea liderilor certați cu legea și a celor anchetați pentru fapte de corupție, a baronilor care au îngenuncheat comunități întregi”, afirmă Scutaru.
Liderul liberal buzoian spune că trimiterea parlamentarilor în „vacanță forțată” are, de fapt, drept scop punerea la adăpost a oamenilor de corupție: „PSD a devenit o stavilă în fața justiției, folosind instituțiile statului pentru a-și proteja corupții și clientela politică. Așa se justifică decizia PSD de a trimite principalul for legislativ al României, Parlamentul, în vacanță forțată, decizie care nu are legătură cu campania electorală, dar care pune la adăpost oamenii PSD acuzați de trafic de influență, de abuz în serviciu și fapte de corupție la cel mai înalt nivel. Demersul PSD din Parlament, girat de însuși premierul Victor Ponta, are urmări grave pentru democrația românească și se constituie într-un factor de risc pentru statul de drept”, susține George Scutaru.
Acesta este convins că prezidențiabilul Alianței Creștin Liberale, președintele Partidului Național Liberal, Klaus Iohannis, va milita, din poziția de șef al statului, pentru „domnia legii”: „Astfel de derapaje ale PSD nu trebuie să rămână nesancționate, nici de justiție, care trebuie să facă lumină în acest dosar, și nici de cetățenii români, care în noiembrie pot să aleagă un președinte garant al dreptății și al consolidării statului de drept. Ca președinte al României, Klaus Iohannis va milita pentru un stat de drept puternic, pentru ca în România să funcționeze domnia legii și nu domnia bunului plac, așa cum doresc Ponta și PSD”.