Iohannis: „Sunt dispus să discut orice temă relevantă pentru România“

Candidatul Alianței Creș­tin Liberale la alegerile prezidențiale, Klaus Iohannis, a afirmat, marți, că este dispus să participe 

la dezbateri cu contracandidații săi pe orice temă relevantă pentru România.

„Eu am făcut o invitație pentru o dezbatere sau pentru mai multe dezbateri, cred că de acum o lună de zile. Iată că, după o lună de zile, și prim-mi­nistrul s-a gândit să se ocupe de această chestiune. Eu sunt dispus să discut, să discutăm proiectele noastre, despre economie, statul de drept, doar că aceste două noțiuni nu le-am prea auzit de la tânărul prim-ministru. Sunt dispus să discutăm orice temă relevantă pentru România și pentru români”, a spus Ioha­nnis, la Radio France Internationale, cu privire la pro­pu­nerea candida­tului Partidului Social Demo­crat, Victor Ponta, de organizare a unor dezbateri des­chise cu candidații la pre­zidențiale.

Întrebat cum vede și pro­pu­nerea lui Ponta ca la dezbaterea pe teme economice să participe și cei care vor fi propuși în funcția de prim-mi­nistru de candidații la Pre­ședinție, Iohannis a răspuns: „La noi este simplu, ar fi interesant de urmărit cu cine vine domnia-sa pentru postul de prim-ministru”.

Candidatul Alianței Creș­tin Liberale a mai afirmat că dorește să fie „un altfel de președinte“ și că vrea schimbarea modului în care se face politică. „Soluțiile nu trebuie să vină cu indicație de la președinte”, a adăugat el.

Premierul Victor Ponta, candidatul PSD pentru pre­ședinția României, a declarat, luni seară, la o emisiune televizată, că marți va lansa o invitație către toți cei 13 contracandidați de a participa la o dezbatere deschisă. El consideră că finaliștii care vor intra în turul al doilea vor trebui să aibă trei dezbateri, pentru ca electoratul să își poată contura o imagine cât mai clară despre intențiile viitorului președinte.