Sâmbătă, pe platoul Dacia a fost organizată o nouă ediție „Retromobil – Parada Toamnei”. Festivitatea organizată în fața Primăriei a reunit 25 de exemplare auto dintre cele mai vechi care au străbătut drumurile Europei. Acțiunea a fost organizată și în alte 21 de orașe din țară și a reunit un total de 450 de exponate.
Oamenii care trecut sâmbătă prin Piața Daciei au putut admira 25 de mașini de epocă, în ediția de sfârșit de an a Clubului Retromobil, denumită sugestiv „Parada Toamnei”. Printre exponante s-au numărat mașini „de soi” de pe Bătrânul Continent, precum și autovehicule produse dincolo de ocean în urmă cu 4 – 5 decenii.
Capul de afiș a fost ținut de două modele MG roșii, unul realizat în 1952 și celălalt în 1955, ambele fabricate în serii limitate. Alături de acestea s-au aflat și un Citroen produs în ‘38 și folosit în filmele regizate de Sergiu Nicolaescu. Printre exponate s-au numărat și câteva exemplare românești, precum Dacia 1300, ARO IMS și un Oltcit decapotabil.
Întrunirea organizată de Clubul Retromobil s-a încheiat cu o defilare al cărei punct de finiș a fost la Vulcanii Noroioși. Proprietarii de mașini au rămas peste amiază la „Șueta Colecționariilor”.