Organizația județeană a Partidului Democrat Liberal cere liderului PSD Buzău, primarul Constantin Boșcodeală, să înceteze presiunile pe care le exercită,
prin interpuși, asupra aleșilor locali ai opoziției care au ales să nu „beneficieze” de prevederile ordonanței migrației politice și să nu-și trădeze formațiunile politice pe listele cărora au fost aleși pe 10 iunie 2014. Conform democrat-liberalilor buzoieni, aceste presiuni se intensfică odată cu apropierea termenului-limită până la care Ordonanța 55/2014 mai este operantă, „analfabeții” și „agramații” numiți de Boșcodeală în instituțiile județene primind dispoziții „să facă tot ce le stă în putință să mai colecteze, cu presiuni maxime, ultimii consilieri din localitățile județului pe care Alianța Creștin Liberală îi mai are”.
„Când încetați presiunile, domnule Boșcodeală? Când încetați prigoana în acest județ? Aveți deja peste 70 de primari traseiști din cei 87 ai județului. Am crezut cu toții că v-ați atins targetul și că înțelegerea dumneavoastră cu domnul Ponta, ce avea la bază, probabil, libertatea dumneavoastră și a acoliților dumneavoastră, a fost atinsă. Dar se pare că nu este așa. În cele 2-3 zile care au mai rămas până la încheierea perioadei de acțiune a prevederilor Ordonanței 55/201, presiunile asupra aleșilor care dovedesc că au coloană vertebrală se intensifică, prin intermediul analfabeților și agramaților pe care i-ați numit în funcții în instituțiile județene, care au primit dispoziții să facă tot ce le stă în putință să mai colecteze, cu presiuni maxime, ultimii consilieri din localitățile județului pe care Alianța Creștin Liberală îi mai are. Să înțelegem că asta este politica pe care Victor Ponta o dorește a fi făcută dacă, ferească Dumnezeu, ar lua puterea?”, se arată într-un comunicat de presă al democrat-liberalilor buzoieni.
Aceștia îl somează, pe aceeași cale, pe primarul Constantin Boșcodeală „să își retragă <scânteii> și <pițigoii> din județ și să înceteze cu presiunile, de diferite intensități, asupra oamenilor care au ales să aibă alte opțiuni politice decât ale domniilor-lor”.
„Poate românii își mai amintesc de ce au ieșit în stradă și au murit în decembrie 1989, poate românii își mai aduc aminte că atunci nu-și doreau securiști sau ofițeri acoperiți în funcții de conducere ale statului și nici partid unic. Poate comunitatea politică externă va avea un punct de vedere și reacții față de aceste manifestări dictatoriale care se petrec în România, datorită acestei ordonanțe ticăloase”, se mai arată în comunicatul de presă al organizației județene a Partidului Democrat Liberal.