George Bratu, președintele asociației pentru persoane cu nevoi speciale „Unison”, scrisoare deschisă către edilii buzoieni: „Autoritățile locale sunt surde și oarbe la nevoile persoanelor cu dezabilități“

Scriitorul și campionul de șah nevăzător buzoian George Bratu, președinte al asociației ,,Unison”- asociație care se îndreaptă către persoanele

cu nevoi speciale, în principal deficienți de vedere -, adresează astăzi, de „Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități”, o scrisoare deschisă autorităților locale, un veritabil rechizitoriu față de nepăsarea acestora vizavi de problemele cu care se confruntă această categorie defavorizată de locuitori ai Buzăului.

„Domnilor aleși, alegerile au trecut, la fel și festivitățile legate de Ziua Națională; acum mai gândiți-vă și la treburile rămase în urmă. Aduceți-vă aminte, în caz că ați uitat, de oamenii margina­lizați, de persoanele adulte cu dizabilități, pentru integrarea cărora nu s-a făcut nimic în ultimii 25 de ani. Sunt oameni demni, dar condamnați parcă să facă singuri față rigorilor vieții, cu toate că există legi care să-i ajute; de pildă, Ordinul 189 din 2013, care se referă tocmai la amenajarea spațiilor urbane, pentru a reduce dependența persoanelor cu dizabilități.

Putem însă să vorbim în Buzău de așa ceva? Cum pot să se deplaseze singuri prin Buzău cei aflați în scaunele cu rotile sau orbii? Cum să eschiveze gropile, bălțile, noroiul ori mașinile parcate haotic? Apoi mai sunt și alte neajunsuri, cum ar fi: stațiile de autobuz nu sunt libere, nepermițând mijloacelor de transport în comun să oprească lângă trotuar și pe rând; lipsa rampelor la multe dintre instituțiile publice, atât în exterior, cât și în interiorul acestora, unde este nevoie; peroanele gării reprezintă, la rândul lor,  un real pericol pentru cetățeni; instituțiilor nu le-a fost impusă obligația de a ajuta persoanele aflate în imposibilitate la completarea diverselor formulare, așa cum  se procedează în țările civilizate. Cât despre dreptul constituțional la muncă, pentru noi nu mai există.

Adesea ai impresia că autoritățile sunt surde și oarbe la nevoile acestor oameni.

Aduceți-vă aminte de toate aceste neajunsuri și vă rugăm să faceți tot posibilul pentru îndreptarea lor. Mai ales că acestea țin de imaginea orașului și afectează, totodată, și alte categorii de cetățeni”.

Boșcodeală, amendat pentru discriminarea persoanelor cu dizabilități din municipiu

Slabe speranțe, însă, ca primarul municipiului Buzău, Constantin Boșcodeală, să se sensibilizeze la un asemenea apel, atât timp cât bruma de bani din bugetul local rămasă după „împărțeala plăcintei” cu grupul de interese economice care-l susține de atâta amar de vreme în fotoliul de la Palatul Comunal este redirecționată către încurajarea nemuncii în bazinele sale electorale arhicunoscute de buzoieni.

Mai mult, să nu uităm că, la jumătatea acestui an, el a fost amendat de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), alături de aproape toți primarii orașelor reședință de județ pentru modul în care este gestionat accesul persoanelor cu handicap în mijloacele de transport în comun. Singurii edili care nu au fost amendați sunt primarii din Sibiu și Miercurea Ciuc, unde s-a constatat că toate mijloacele de transport în comun sunt dotate corespunzător.

Sancțiunile au fost aplicate după o analiză de doi ani, în care primăriile au transmis date cu privire la gradul de adaptabilitate a mijloacelor de transport în comun pentru a se facilita accesul persoanelor cu dizabilități. Astfel, în urma răspunsurilor transmise de primării – care, în unele cazuri, au răspuns foarte greu solicitărilor sau, în unele cazuri, chiar deloc -, s-a constatat că cele mai multe dintre aceste administrații locale nu au nici două treimi din mijloacele de transport în comun dotate cu rampe pentru accesul persoanelor cu handicap. Primă­riile care nu asigură facilități nici măcar pe două treimi din mijloacele de transport în comun sunt: București, Alba-Iulia, Alexandria, Arad, Baia-Mare, Bacău, Bistrița, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj-Napoca, Craiova, Deva, Drobeta Turnu- Severin, Focșani, Galați, Giurgiu, Iași, Oradea, Piatra-Neamț, Ploiești, Reșița, Satu-Mare, Slatina, Târgoviște, Târgu-Jiu, Târgu-Mureș, Tulcea, Vaslui și Zalău. Primarii acestor orașe au fost amendați cu 2.000 de lei.

Primăriile care au reușit să asigure facilități pentru persoanele cu handicap pe cel puțin două treimi din mijloacele de transport în comun sunt: Constanța, Pitești, Râmnicu-Vâlcea, Slobozia, Suceava și Timișoara. Pentru primarii acestor orașe, amenda a fost de 1.000 de lei. În aplicarea acestor sancțiuni s-a avut în vedere procentul de autobuze adaptate pentru persoanele cu handicap. Spre exemplu, la Timișoara sunt adaptate 135 din cele 195 de mijloace de transport în comun, iar la Iași 128 din 321.

Singurii primari care au obținut procentaj de sută la sută sunt cei din Sibiu, Klaus Iohannis, și Miercurea-Ciuc, Robert Kalman Raduly. La Sibiu sunt 100 de mijloace de transport în comun, toate fiind dotate cu rampe pentru persoanele cu handicap, în timp ce la Miercurea-Ciuc sunt opt autobuze, de asemenea, toate dotate corespunzător.

Cea mai mare amendă, de 5.000 de lei, a fost primită de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială, care avea obligația de a constata și sancționa nerespectarea preve­derilor legale în domeniu. CNCD a constatat că nici măcar după semnalarea ­pro­blemei, Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială nu a luat măsuri.